Wiadomości z mojego nowego blogu NaszaPrzestrzen.pl

2010-02-25

Paradoks Kudelskiego


Stefan Kudelski to szwajcarski elektronik, urodzony w 1929 r. w Warszawie. Jedyny Polak, który może się poszczycić posiadaniem czterech statuetek Oskara. W 1951 r. konstruuje on magnetofon szpulowy Nagra, który po dziesięciu latach staje się standardem w branży. Dodatkowo jest na tyle doskonały technicznie, że prawie w ogóle się nie psuje.

Paradoks polega na tym, że wyjątkowo innowacyjny produkt, jakim były pierwsze serie magnetofonów Nagra jest tak dobry, iż zmiany technologiczne nie zmuszają do wymiany sprzętu na nowszy. Faktycznie pod koniec lat 80. firma Nagra - Kudelski Group musiała szukać nowych produktów, aby utrzymać się na rynku.

Sam magnetofon Nagra od wersji IV z 1968 r. ulegał raczej zmianą kosmetycznym niż rewolucyjnym (np. "Seria Czarna" na zamówienie administracji J. F. Kennedy'ego lub Nagra IV STC dostosowana do pracy dla telewizji).

Firmę Nagra - Kudelski Group uratowało wejście na rynek płatnej telewizji i produkcja dekoderów sygnału telewizyjnego. Dzisiaj oprogramowanie Nagravision można znaleźć m.in. w tunerach Cyfrowego Polsatu.

W latach 80. dla firmy Kudelskiego przez pewien czas pracował zmarły w lutym 2010 r. Jacek Karpiński - twórca pierwszych mikrokomputerów (więcej w poście).

Paradoks Kudelskiego to ostrzeżenie dla wynalazców, którzy dążą do doskonałości. Jej osiągnięcie może bowiem doprowadzić do stworzenia produktu tak dobrego, że po jednorazowym zakupie nikt nie będzie go potrzebował ponownie.

Więcej o magnetofonach Nagra w filmie.
dodajdo.com

Brak komentarzy: